Canlı yayın kamerası nasıl seçilir

Canlı yayın için nasıl kamera seçileceğini mi araştırıyorsunuz? Özel kullanım durumunuza hangi kamera türünün uygun olduğunu bilmek ister misiniz? Seçenekleri karşılaştırmak ve fiyatlandırma kategorileri arasındaki farkları anlamak mı istiyorsunuz? Diğer kullanıcıların hangi modelleri sevdiğini bilmek ister misiniz? Cevaplarımız var.

Canlı Stream için hangi kameralar uygundur?

Bir kameranın canlı yayın için iyi olduğunu nasıl anlarsınız? Zaten sahip olduğun birini kullanabilir misin? Stream için kamera seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok özellik vardır. Bazı özellikler bir akış kamerasında olması güzel olsa da, temel olan dört özellik vardır.

Canlı Stream kameraları için dört temel kriter

1. HDMI çıkışını temizleyin

Bir kameradan canlı yayın yapmak için, doğrudan HDMI veya SDI çıkış bağlantı noktasından gelen sinyali yakalamanız gerekir. Video beslemesinin yanı sıra, bazı kameralar, ekranda görünen tüm kullanıcı arabirimi (UI) öğelerini de gönderir (örneğin, pil ömrü, pozlama, diyafram). Canlı Stream uygun olması için, kameranızın HDMI üzerinden "temiz" bir sinyal, yani herhangi bir UI öğesi görünmeyen bir sinyal gönderebilmesi gerekir. Varsayılan olarak temiz olmadığı sürece, değiştirebileceğiniz bir menü ayarı olmalıdır.

Profesyonel ipucu: Kameranızın temiz bir HDMI çıkışı olup olmadığını öğrenmenin kolay bir yolu, çevrimiçi arama yapmaktır : "_ kamera modeliniz_  temiz HDMI çıkışı"

2. Güç kaynağı / AC adaptörüne hazır

Canlı yayınlar saatlerce çalışabilir. Çoğu dahili pil yalnızca yaklaşık 20 dakika dayanabilir. Kameranız için bir AC güç adaptörü edinme seçeneğinin olduğundan emin olun (ve alın!).

3. Sınırsız çalışma süresi

Güvenlik ve pil tasarrufu nedenleriyle, bazı kameralar (özellikle DSLR modelleri) yaklaşık 30 dakika kullanılmadığında otomatik olarak kapanacaktır. Otomatik kapatma, daha uzun canlı yayınlar için kabul edilemez. Kameranızın bu güvenlik özelliğine sahip olup olmadığını ve bunu ayarlardan devre dışı bırakmanın bir yolu olup olmadığını kontrol edin.

4. Aşırı ısınma yok

Bir saatten fazla yayın yapmayı planlıyorsanız, kameranın aşırı ısınması bir sorun haline gelebilir. Bazı aynasız ve DSLR fotoğraf makineleri, özellikle USB üzerinden çalıştırıldığında aşırı ısınabilir. Bunu önlemenin bir yolu, USB gücü yerine sahte pil ve AC güç adaptörü adı verilen bir şey kullanmaktır. Öyle bile olsa, bazı kameralar diğerlerinden daha fazla ısınmaya meyillidir. Satın almadan önce bunu araştırdığınızdan emin olun.

 

DSLR, video kamera, sinema, aynasız veya başka herhangi bir tür olsun, kameranız bu dört kriteri karşılıyorsa, kameranız canlı akış için hazırdır. Öte yandan, web kameraları özellikle yayın akışı için tasarlanmıştır, bu nedenle çoğunun kutudan çıkıp canlı akışa hazır olduğunu varsaymak güvenlidir. Bu makalede listelenen tüm kamera modellerinin bu yönergelere uygun olduğunu varsaymak da güvenlidir.

Epifan

Birden çok kameradan profesyonel canlı yayınlar oluşturun

Çok yönlü Epiphan Pearl hepsi bir arada video prodüksiyon sistemleri, etkileyici ve ilgi çekici canlı akışlar üretmek için DSLR'ler, aynasız kameralar, video kameralar ve diğer yüksek kaliteli ekipmanlarla akışı ve kaydı kolaylaştırır.

Ürün ayrıntılarını alın

Dikkate alınması gereken diğer önemli hususlar

Dört temel kritere ek olarak, dikkate alınması gereken birkaç husus daha vardır.

Çıkış çözünürlüğü

Bugün, bir kameranın minimum 1280 × 720 (yani 720p) çözünürlük çıktısı verebilmesi gerekir. Bugün çoğu kameranın sunduğu en az 1920 × 1080 (yani 1080p) için gitmenizi öneririz.

4K akışa ihtiyacınız olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Muhtemelen bilmiyorsun. 4K ekranların her geçen gün artan yaygınlığına rağmen, çoğu durumda 4K'da akış hala gereksizdir. Birincisi, çoğu izleyici videoları mobil cihazlarında izliyor (YouTube için izleyicilerin yüzde 70'inden fazlası ), burada 1080p bile keyifli bir deneyim için fazlasıyla yeterli. Diğer bir neden ise 4K gönderip almanın hem kodlama hem de bant genişliği açısından önemli kaynaklar gerektirmesidir. Esasen, şüpheli bir avantaj için önemli bir yatırımdır. 4K kameraya (güçlü kodlama donanımının yanı sıra yatırım yapmak , yalnızca izleyicilerin canlı videonuzu 4K ekranlarda izleyeceğini bildiğiniz zaman mantıklıdır.

Kare hızı

Kare hızı, özellikle spor gibi hızlı tempolu aktiviteleri yayınlamayı planlıyorsanız, dikkate alınması gereken bir başka önemli husustur. Röportajlar gibi ortalama tempolu etkinlikler için 30 kare / saniye makul; ancak hareketli hareketi yakalamak için 60 ila 120 fps önerilir.

Otomatik odaklama

Hepimiz kameranın hiçbir şeye odaklanamadığı videoları gördük. Çekimde hareket etmeyi veya bir şeyin yakın planını göstermeyi planlıyorsanız, hızlı ve güvenilir otomatik netleme son derece önemlidir.

Sıklıkla gözden kaçan bir başka özellik, otomatik netlemenin ne kadar yüksek olduğudur. Kamera odaklamasından gelen çok fazla gürültü varsa, mikrofonlar bunu hemen yakalayabilir ve sesi bozabilir. Satın almadan önce kullanıcıların bir kameranın otomatik netlemesi hakkında söylediklerini çevrimiçi olarak araştırmanızı öneririz.

Ses ekleniyor

Daima ses sinyalinizin yolunu düşünün. Bir mikrofonla ayrı ayrı mı ses kaydediyorsunuz yoksa kameranız üzerinden mi yönlendiriliyorsunuz? İkincisi ise, kameranın ses girişlerine dikkat edin. Temel kameralar 3,5 mm jak ile gelirken, daha gelişmiş modeller profesyonel XLR girişleri sunabilir. Bazı kameraların hiç harici ses girişi yoktur. Bunun gibi kameralar, nadiren harika sonuçlar veren dahili bir mikrofona güvenir.

Sesi kameranız üzerinden yönlendirmenin bir avantajı, ses ve video sinyalleri aynı anda geldiği için senkronizasyon sorunlarını ortadan kaldırmasıdır.

Uzman ipucu: Kameranızın canlı ses çıkışı olup olmadığını kontrol edin.

Bazı eski video kamera ve DSLR modelleri canlı ses çıkışı sağlamaz. Bunu kontrol etmenin hızlı bir yolu, kamerayı bir HDMI veya SDI kablosu kullanarak bir TV'ye bağlamaktır. Sesi TV'de duyabiliyorsanız, kameranızın canlı ses çıkışı vardır ve artık hazırsınız demektir.

Bağlayıcı türü

HDMI (Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü), video için en popüler konektör türlerinden biridir. Üç çeşidi vardır: HDMI mikro, HDMI mini ve tam boyutlu HDMI. Kameranızın hangisini kullandığını kontrol edin ve adaptör satın almaya hazır olun.

Popüler olmasına rağmen, HDMI konektörlerinin, özellikle mikro ve mini çeşitlerin, genellikle güvenilmez olduğu söylenir. Önemli bir olayın ortasında bu kabloları yanlışlıkla çıkarmak kolaydır. Ek olarak, HDMI kablolarının uzunluğu yaklaşık 100 ft ile sınırlıdır ve bunun ötesinde sinyal bozulmaya başlar.

Diğer bir popüler konektör SDI'dır (Seri Dijital Arayüz). SDI, HDMI'dan daha hızlı bir bağlantıdır. SDI kablo konektörleri ayrıca fiziksel bir kilitleme mekanizması sunar ve 300 ft'ye kadar mesafelerde çalışabilir.

Eşzamanlı akış ve kayıt

Her ihtimale karşı canlı yayınınızın yedek kaydını bulundurmak iyi bir fikirdir. Bazı kamera modellerinin akış için eşzamanlı dahili kayda ve video yakalamaya izin vermediğini unutmayın. Kameranızın her ikisini de yapıp yapamayacağını belirlemenin hızlı bir yolu, onu bir TV'ye bağlamak ve kamerada kayıt düğmesine basmaktır. Kayıt başlarsa ve canlı yayını hala TV ekranında görebiliyorsanız, kameranız eşzamanlı olarak yayın yapabilir ve kayıt yapabilir.

Eşzamanlı akış ve kayıt söz konusu olduğunda başka bir seçenek daha var: Pearl-2 ve Pearl Mini gibi hepsi bir arada donanım kodlayıcıları aynı anda hem video akışı yapabilir hem de kaydedebilir.

Dönen ekran (ekran çevirme)

Kamerada nasıl göründüğünüzü görebilmek istiyorsunuz. Size bakacak şekilde dönen ve görüntüyü döndüren ekranı olan kameralar bunun için tasarlanmıştır. Bu kullanışlı özellik, harici bir güven monitörü kurmak için gereken ekstra çabayı azaltır.

Mobil ortama geçme

Kameranızı bir mobil canlı yayın için kullanmayı planlıyorsanız, kameranın pil ömrünü gözden geçirdiğinizden emin olun (ve birkaç ek pil tutuşu elde edin). Ayrıca kameranın ağırlığını, boyutunu ve şeklini de göz önünde bulundurun. Örneğin, birçok DSLR fotoğraf makinesinin tasarımı, onları uzun süre tripod olmadan sabit tutmayı zorlaştırır. Bu arada video kameralar, elde çekim için tasarlandı.

Diğer önemli ekipmanlar (ışıklar, tripodlar vb.)

Bugün kamera teknolojisi ne kadar şaşırtıcı olsa da, film yapımının temel ilkelerine saygı duymak hâlâ çok önemlidir. Kamera seçiminiz kadar aydınlatma ve kompozisyona da çok dikkat etmeniz önemlidir. Dünyanın en iyi kamerası bile yetersiz aydınlatılmış bir çekimi kurtaramaz. Benzer şekilde, sağlam bir tripod, görüntü sabitleme için en iyi görüntü sabitleme yazılımından daha fazlasını yapabilir. Işıklandırma ve kamera kurulumunun temellerini öğrenmek için kendi canlı yayın stüdyonuzu kurma kılavuzumuza göz atın .

Canlı akış için kamera nasıl bağlanır

Sık sık duyduğumuz bir soru: Kameramı HDMI veya USB kablosu kullanarak bir bilgisayara bağlayıp akışa başlayabilir miyim?

Kısa cevap hayır.

USB web kameralarını bir bilgisayara bağlamak oldukça basitse (çünkü bunlar tak ve çalıştır aygıtlardır), "gerçek" kameraları bağlamak biraz farklı çalışır. Öncelikle, bilgisayarınızdaki HDMI bağlantı noktası bir GİRİŞ bağlantı noktası değil, ÇIKIŞ bağlantı noktasıdır. İkinci olarak, kameranızdaki küçük USB bağlantı noktası, akış için gereken sürekli, hızlı, yüksek çözünürlüklü görüntü aktarımı için değil, yavaş veri aktarımı için tasarlanmıştır. Çoğu durumda, canlı akış için video çekimi yalnızca HDMI aracılığıyla mümkündür. Son olarak, HDMI video çekimi, bilgisayarlarda olmayan özel sürücüler gerektirir.

Video kameradan, DSLR'den, aynasız kameradan veya USB olmayan herhangi bir kameradan HDMI video çekmek için bir USB yakalama kartına ihtiyacınız olacaktır .

Yakalama kartı diyagramı

Yakalama kartı, kameranın analog video sinyalini bilgisayarınızın anlayacağı bir dijital video formatına çevirmeye yardımcı olan küçük bir donanım parçasıdır. Yakalama kartları, çözünürlüğe (HD, 4K) ve konektör türüne (HDMI, SDI, VGA, DVI) bağlı olarak çeşitli şekillerde gelebilir.

Bununla birlikte, yakalama kartı olmayan bir kameradan canlı yayın yapmanın bir yolu vardır. Pearl-2, Pearl Mini ve Pearl Nano gibi donanım kodlayıcılar , herhangi bir HDMI veya SDI kamera sinyalini yakalayabilen, yayınlayabilen ve kaydedebilen amaca yönelik olarak oluşturulmuş cihazlardır. Bu şekilde kamerayı doğrudan bağlayabilir ve bir yakalama kartı veya bilgisayar olmadan yayınlayabilirsiniz.

Canlı akış kamerası türleri

Web kameraları, video kameralar, DSLR'ler, aynasız, PTZ ve aksiyon kameraları dahil olmak üzere akış için kullanabileceğiniz çeşitli kamera türleri vardır. Bazı senaryolar için, bir kamera türü diğerinden açıkça daha uygundur. Diğer zamanlarda bütçe son rolü oynar ve bazen tüketici tercihine gelir.

Web kameraları

Web kameraları, doğrudan bir bilgisayara bağlanan, USB'den güç alan cihazlardır. Tak ve çalıştır özelliği, onları son derece kullanıcı dostu hale getirir. Hem bilgisayarlar hem de donanım kodlayıcıları web kameralarını USB video kaynağı olarak kabul edebilir.

Web kameraları, iç mekanlarda konuşan kafaları yakalamak için tasarlanmıştır. Web kamerası görüntü kalitesi neredeyse her zaman "gerçek" video kameralardan daha düşük olsa da, modern web kameraları özellikle uygun ışıklandırmayla çok iyi video üretebilir. Gelişmiş web kamerası özellikleri arasında dijital yakınlaştırma, yüz tanıma ve arka plan değiştirme bulunur. Web kameraları genellikle bir dizüstü bilgisayar veya bilgisayar monitörüne takılan bir klipsle birlikte gelir ve hatta bazılarının tripoda hazır montajları vardır.

Uzman ipucu: Plastik lensler yerine cam lensli web kameralarını seçin: video daha net ve canlı görünür.

Logitech c920 web kamerası

Logitech c920 web kamerası

Web kameraları şunlar için iyidir:

  • İç mekan video akışı
  • Video konferans / konuşan kafalar
  • Çevrimiçi video oyun akışı
  • Ders anlatımı