Sanal sınıflar: hızlı başlangıç ​​kılavuzu

Güncel olaylar dünyadaki eğitim kurumları dersleri çevrimiçi olmaya zorlamaktadır. Zorlu küresel duruma rağmen, Stream ve video teknolojisindeki gelişmeler uzaktan öğrenmenin gerçekleşme şeklini değiştirdi. En az hazırlık ile, sanal dersler kolayca kurulabilir ve öğrencilerin video derslerini canlı akışlar veya isteğe bağlı video olarak izlemelerini sağlar.

Bu kılavuz, eğer:

  • Şahsen bir sınıfı hızlı olarak çevrimiçi bir sınıfa nasıl dönüştüreceğiniz konusunda yardım mı arıyorsunuz
  • Sosyal uzaklaşma sırasında öğrencilerinize en iyi nasıl ulaşacağınızı anlamaya çalışın.
  • Sanal sınıfınızdan en iyi sonuçları almak için araştırma seçenekleri.
  • Çevrimiçi video derslerinizi nasıl yapılandıracağınız veya geliştireceğiniz konusunda fikir aramak.

Bir Epiphan uzmanıyla konuşun

Epiphan, derslerinizi çevrimiçi almanıza yardımcı olmaya hazırdır. Çözüm Uzmanlarımızdan biri, dönemi kesintisiz tutmak için ihtiyaç duyduğunuz ekipman, teknik destek ve hizmetler konusunda size rehberlik edebilir. info@aviteng.com


Üç sanal sınıf konfigürasyonuna bir bakış

Dersleri çevrimiçi kaydetmeyi veya yayınlamayı planlayan bir eğitmen için birçok seçenek vardır. Üçünü, artan karmaşıklık düzeninde gözden geçireceğiz. Yine de daha fazla karmaşıklık olasılığının sizi korkutmasına izin vermeyin. Bu kılavuzu okuduktan sonra deneyimsiz bir eğitmen veya profesör bile ilgi çekici bir çevrimiçi video dersi vermeye hazır olacaktır.

Bazı okullarda zaten video kayıt ve akış ekipmanlarıyla donatılmış konferans salonları vardır, bu da deneyimi normal sınıfınıza yürümek ve bir düğmeye basmak kadar basit hale getirir. Diğerlerinde, video derslerini ve canlı akışları otomatik olarak barındıran bir Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS) dağıtılmış olabilir. Ve diğer okullarda, eğitmenler tarafından çevrimiçi dersliklerin başlatılmasında kullanılabilecek yedek video ekipmanları bulunabilir. Ancak bu araçlar olmasa bile sanal bir sınıf yarım saat içinde çalışmaya hazır olabilir.

Sunacağımız ilk çözüm, sınıfları için bir slayt gösterisi sunumuna güvenen kamera utangaç öğretim elemanları için mükemmeldir.

1. Sadece ses ile ekran yakalama

Derslerini acele etmeleri gereken öğretim üyeleri için bu kurulum en iyi çözüm olabilir. Bu, teknophobik akademisyenler için çok uygun hale getiren kurulum veya ekipman açısından çok az şey gerektirir. Ekran yakalama kurulumu için gereken tek şey bir bilgisayar ve mikrofon. Modern dizüstü bilgisayar kullanan kişiler için dahili mikrofon, hızlı bir şekilde akışa başlamak için fazlasıyla yeterlidir.

Bu kurulumda, sınıfınızın zaten kullanıyor olabileceği gibi bir slayt gösterisi sunumu bulunurken, ses yalnızca öğretim üyesinin kendi sesidir.

Ekran görüntüsü, yalnızca sesli

Aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

  1. Bilgisayarınızda olanları yakalayabilen ve çevrimiçi bir video hizmetine aktarabilen yazılım.

Open Broadcaster Software (OBS) bunu yapabilen birçok programdan sadece biridir. Diğer seçenekler arasında FlashBack Express ve Apowersoft Ekran Kaydedici bulunur, ancak güvenilir bir geliştiriciden geldiği ve kullanımı ücretsiz olduğu için OBS önerilir.

  1. Video dersinizi barındırabilen bir çevrimiçi video hizmeti.

Sanal sınıfınızı barındırmak ve öğrencilerinizin sanal sınıfınızı nerede görüntüleyecekleri bir İçerik Dağıtım Ağına (CDN) ihtiyacınız olacaktır. Acele eden eğitmenler için Facebook veya YouTube gibi siteler iyi çalışabilir, ancak bu platformlar Kaltura veya Panopto gibi özel eğitim video barındırma hizmetlerinin gelişmiş özelliklerinden yoksundur .

Ekran yakalama yazılımınızı ve bir içerik dağıtım ağını seçtikten sonra sınıfınızı kurmaya başlayabilirsiniz.

Akış yazılımınızı açın ve bilgisayarınızın kendi ekranını video kaynağı olarak ekleyin (OBS'de Display Capture >). Ardından, bir ses kaynağı da eklemeniz gerekir. Bilgisayarınızın dahili mikrofonunu veya bir USB mikrofonu seçin (varsa).

Facebook veya YouTube hesabınıza giriş yapın ve canlı akış başlatmak istediğinizi belirten düğmeyi seçin. Site size bir "akış anahtarı" sağlayacak, YouTube veya Facebook hesabınızı ekran yakalama ve canlı akış yazılımınıza bağlayan benzersiz bir kod sağlayacaktır.

Akış anahtarını OBS'ye girin ve sanal sınıf canlı akışınıza başlamak için Akışı Başlat'ı seçin.

Sadece dersinizin bir videosunu mu kaydetmeniz gerekiyor? Akışı Başlat düğmesine basmak yerine Kaydı Başlat'a basmanız yeterlidir. Kaydınızdan memnun olduğunuzda, bitmiş videoyu istediğiniz siteye yükleyebilirsiniz.

Dersi canlı yayın olarak sunmak büyük bir değer sağlar. Canlı izleyen öğrenciler, gerçek zamanlı olarak cevaplayabileceğiniz sorular sorabilirler. Bu tür canlı geri bildirimler, neyin işe yarayıp neyin doğrudan sınıfınızdan gelmediğini anlamanıza yardımcı olabilir.

2. Benzetilmiş sınıf

Bu kurulum biraz daha kapsamlıdır ve öğretim elemanının utangaçlığı bir kenara bırakmasını ve ekranda görünmesini gerektirir. Simüle edilmiş bir sınıf, bir öğrenciyi şahsen ne göreceğini kopyalamaya çalışır ve bir kamerayı bir eğitmen ve beyaz tahta veya tahtadan biraz uzakta ayarlar. Bu, iş akışlarını mümkün olduğunca az kesmek isteyen bir eğitmen için ideal kurulum olabilir; ancak, basit bir ekran yakalama kurulumundan biraz daha fazla iş gerektirir.

Her kamera biraz farklı olduğundan eğitmen ve kamera arasında ideal bir mesafe yoktur. Eğitmenin orta genişlikli bir çekimi için beyaz tahtanın mümkün olduğunca çok fotoğrafını çekmeyi hedefleyin. Yüksek kaliteli bir web kamerası işi yapabilirken, daha düşük olanları grenlidir ve sonuç net olmayan bir videodur. Yedek bir dijital kameranız varsa, birçok modern aynasız veya DSLR tarzı kamera HD video yakalayabilir, ancak bu videoyu gerçek zamanlı olarak bir bilgisayara göndermek için bir yakalama kartına da ihtiyacınız olacaktır.

Simüle edilmiş sınıf

AV.io HD ve AV.io 4K

AV.io, HD video çekmenin en kolay yolu

Kameranızdan bir bilgisayara video göndermenin en kolay yolu olan AV.io, kullanım kolaylığı ve güvenilirliği nedeniyle güveniyor. Bu yüzden dünya çapında canlı yayın stüdyolarında ve tıbbi kliniklerde bulunur. Sadece takın ve full HD kalitesinde yüksek kaliteli videolar çekmeye başlayın.

Daha fazla bilgi edin

Kameradan uzaklığı, temiz ses sağlamak için eğitmene daha yakın bir mikrofona ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Burada bir USB mikrofon kullanılabilir, ancak klipsli bir yaka mikrofonu bu tür durumlarda en iyi sonuçları verir.

Bir dizüstü bilgisayarın web kamerasını kullanmak da öğretmenlerin öğrenci sorularını veya yorumlarını okumasını zorlaştırır. Bir seçenek, sınıfı içeren bir grup sohbetiyle telefonu yakınınızda tutmaktır.

Hem YouTube hem de Facebook, kullanıcıların doğrudan bir iOS veya Android cihazdan canlı olarak yayınlanmasına izin verir, bu da bir akıllı telefonun temiz ses sağlayan bir akıllı telefon lav mikrofonuyla bu durumda kullanılabileceği anlamına gelir. Aklınızda bulundurmalısınız; ancak, bu tür sürekli kullanımın pili tüketmesi ve uzun vadeli bir çözüm olmamasıdır.

3. Çok kameralı sanal sınıf

Video prodüksiyon deneyimi olan kişiler ve daha kaliteli video isteyen eğitmenler, çoklu kamera kurulumuna geçmeyi düşünmelidir. Bu korkutucu gelse de, biraz planlama ile kolayca yapılabilir.

Hala tek bir ses kaynağıyla çalışırken, bu yapılandırmada iki (veya daha fazla) video kaynağı vardır. Bu kaynaklar iki ayrı kamera veya bir bilgisayar ekranı ve kamera olabilir. Video çevrimiçi olmadan önce, bu ses ve video sinyallerini entegre etmek için bir değiştiriciye ihtiyaç vardır.

Çok kameralı sanal sınıf

Bu kurulumun avantajı, herhangi bir tek kamera kurulumundan çok daha yüksek düzeyde ayrıntı ve etkileşim sağlayabilmesidir. İnce detay çalışmaları içeren laboratuvarlarda, çalışma tezgahına odaklanmış bir kamera olabilir ve öğrencilere ihtiyaç duydukları detayı vermek için bu sinyale geçebilir. Tahtaya karmaşık çalışmalarla matematik dersleri, profesör bunları açıklarken özel bir denklem yakınlığından yararlanabilir.

OBS, diğer birçok akış programında olduğu gibi bazı temel anahtarlama özellikleri sunar. Dersiniz başlamadan önce anahtarınızdaki her video girişini yapılandırın ve öğrencilerin görmesini istediğiniz video düzenlerini programlayın. Ortak düzenler, sınıfınız için en uygun olduğunu düşündüğünüz şeye bağlı olarak resim içinde resim veya bölünmüş ekran içerir.

Ancak en güvenilirlik ve basitlik için, özel bir donanım değiştirici en iyi sonuçları sağlar. Pearl Mini, HDMI, SDI ve USB konektörleriyle birden fazla kamerayı işleyebilir ve videonuzu doğrudan YouTube ve Facebook gibi sitelere aktarabilir. Pearl, bu sistemleri zaten kullanan okullar için Kaltura ve Panopto ile de tamamen entegredir.

İnci Mini

Pearl Mini, ders yakalamayı kolaylaştırır

İster daha sonra incelemek için ister canlı ister sınıfınızı kaydedin, Pearl Mini süreci bir düğmeye basmak kadar basit hale getirir. Pearl sistemlerinin dünyanın önde gelen akademik ortamlarında nasıl uygulandığını öğrenin.

Harvard Üniversitesi'nin Pearl'ü nasıl kullandığını görün

Çevrimiçi öğrenmeyi en üst düzeye çıkarma

En iyi sanal sınıflar, tıpkı herhangi bir yüz yüze sınıf gibi, öğrencilerin öğrenmesini desteklemelerini gerektirir. Çalışma saatleri uygun olmayacaktır, bu nedenle öğrencilerin soru sorabilecekleri veya kurs içeriği hakkında serbestçe konuşabilecekleri sanal çalışma saatleri kurmayı düşünün. Bazı profesörler Skype, YouTube ve hatta Twitch'te çevrimiçi çalışma saatlerini barındırarak başarılı sonuçlar elde etti.

Ayrıca sınıfınızın derslerinize gerçek zamanlı olarak tepki verdiğini göremeyeceksiniz, bu nedenle öğrencilerin mücadele etmesine ilişkin sekmeleri tutmak daha fazla çaba gerektirecektir. 

&a

administrator (Yazar)

Sanal Sınıflar: Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzu