Bir etkinliğin canlı akışı nasıl yapılır (iyi)

Bu makale, canlı yayın etkinliklerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize yardımcı olmak için hazırlanmıştır, açık hava konseri, defile veya konferans. İzlenmesi gereken temel prensipleri ve gerekli donanımları öğrendikten sonra, herhangi bir duruma göre yukarı veya aşağı ölçeklenebilecek ve uyarlanabileceksiniz.

1) Mekanı Anket

Akış alanları küçük bir odadan büyük bir oditoryuma ve büyük bir açık hava stadyumuna kadar değişebilir. Bu bir savaştır: kritik kaynakların nerede olduğunu ve en önemli varlıklarınızı nereye yerleştireceğinizi bilmek savaşı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Güvenilir internet

Öncelikle ve en önemlisi, güvenilir bir ağ bağlantısına ihtiyacınız olacak. Kablolu internet ise (her zaman tercih edilir) - Ethernet erişim noktasını bulun. Sergi salonları gibi yerler, özel bir internet bağlantısı için genellikle çok para alırlar; bu nedenle, günde binlerce dolar harcamak istemiyorsanız veya dışarıda akıyorsanız, özel bir sıcak nokta, hücresel bağlantı gibi alternatif çözümler de düşünün, ve uzak mesafeli wifi .

Akışınızın bit hızı kadar en az 1,5 kat fazla bağlantı bant genişliğine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu, eğer 4 Mbps'de yayın yapmak istiyorsanız, en az 6 Mbps'lik bir bağlantı bağlantınız olsa iyi olur. Özel bir ağa sahip olmak canlı video için her zaman en iyisidir: bağlantınızı başkalarıyla paylaşmak istemezsiniz.

Bant genişliği formülü yükle

Güç kaynağı

Prizlerin nerede olduğunu belirleyin. Mümkünse, donanımınızı AC gücüyle çalıştırmak en iyi yöntemdir. Tam dolu bir batarya ile bir dizüstü bilgisayardan akış yapıyor olsanız bile, bir prize bağlamak hala iyi bir fikirdir.

Bir kameradan kablosuz olarak canlı yayın almayı planlıyorsanız, tüm pillerinizin şarj olduğundan ve yedeklerin olduğundan emin olun. Açık havada daha karmaşık bir canlı yayın için, bir jeneratöre ihtiyacınız olabilir.

Görev kontrol merkezi

İnternet ve güç durumunuzu anladıktan sonra, tüm video ve ses çıkışlarınızı söz konusu kaynaklara yakın bir yerde toplamak için merkezi bir konum aramaya başlayın. Bu, büyük olasılıkla, tüm video ve ses kaynaklarının kodlayıcıya ve internete bağlı olduğu sağlam bir masa (bir tane getirmeniz gerekebilir) olacaktır. Bu da anahtarlama istasyonun olacak. Mekan bir kontrol kabinine sahipse - burası ayarlamak için harika bir yer olabilir, çünkü sahne alanı ses ve video çıkışına erişiminiz olacaktır.

Aynı zamanda kameralarınızı yerleştirmek için yer aramaya başlayın. Alanın herhangi bir fiziksel sınırlamasını göz önünde bulundurun. Bir sütunun görüşünüzü engellemesini istemezsiniz ve aynı zamanda izleyicinin görüşünü kurulumunuzla engellemek istemezsiniz. Bu aynı zamanda kurulum ve ayırma için erişim saatleri oluşturma hakkında bilgi istemek için iyi bir zamandır.

Kabloların fiziksel kısıtlamaları

Kablo uzunluğu sınırlamalarını göz önünde bulundurun: CAT 5/6 (Ethernet) kabloları, sinyal bozulmaya başlamadan önce sadece 330ft (100m) kadar uzayabilir, HDMI kabloları - 100ft. HDMI kablolarını ve Ethernet kablolarınıgenişletmenize yardımcı olabilecek bazı hileler vardır, ancak görev kontrol konumunuzu seçerken bu sınırlamanın farkında olmalısınız. Çözüm olarak, videoyu daha uzun mesafelerde iletmek için NDI teknolojisini veya kablosuz HDMI genişleticilerini düşünebilirsiniz. NDI ile, aynı ağa bağlı herhangi bir kamerayı kullanabilirsiniz; oysa kablosuz HDMI genişleticiler, video sinyalini kablosuz olarak aktarmak için ilgili uçlarda bir alıcı ve bir verici kullanır. Tüm kabloların dışında, SDI en uzun kabloları (yüzlerce metre) çalıştırabilir, ancak kameradaki SDI çıkışı kullanılamaz.


2) Video bölümünü çöz

Kamera ve video kaynaklarının sayısına karar verin

Buna kameralar ve sunumlar, görüntüler, videolar veya web sayfalarını içeren bilgisayar ekranları dahildir. Daha küçük bir yer için, bir kamera ve bir dizüstü bilgisayarda sunum gibi bir veya iki video kaynağına ihtiyacınız olabilir.Bir konser veya bir açılış konuşması gibi büyük bir mekanda çok sayıda kameraya ihtiyacınız olabilir. Farklı açıları en iyi şekilde yakalamak için, alanın geniş bir atışını, sahnenin kenarındaki izleyicinin bir atışını ve sahnede bir veya iki açıdan sahnenin yakınlığını düşünün. İşte beş kamera var. Her video kaynağının kablosunun kablo, ağ veya kablosuz olarak görev kontrolüne geri dönmesi gerekir.

Kameralar operatörlere ihtiyaç duyar

LUMiO 12x gibi uzaktan kumandalı PTZ kameralar olmadığı sürece her kameranın bir operatöre de ihtiyacı olacaktır. Bu durumda, onları görev merkezinden işletebilirsin. Hem kamera operatörü hem de geçişi yapan kişi, doğru çekimleri yakalamak ve göstermek için etkinliğin anlatısını anlamalıdır.

Kameralarınızı kurun ve sabitleyin

Tripodlar veya diğer sağlam armatürler her zaman teşvik edilir. Daha büyük mekanlar için kalabalığın üstüne çıkmanız ve kameraları makas ya da sütunlara monte etmeniz gerekebilir.


3) Ses tarafını şekillendirir

Sesli yerler

Sesinizin nereden geldiğini öğrenin. Mekan hoparlörler için mikrofon sağlıyor mu? Mekan bir ses sistemi ile donatılmış mı ve erişebilmenizi sağlıyor mu? Öyleyse, ses teknisyenini veya DJ'i bulun - bu kişi size etkinlik için ana ses verebilmelidir. Bu tür mekanlara örnek olarak konser ve konferans salonları, stadyumlar, tiyatrolar ve hatta ibadethaneler dahildir.

Kendi sesini getir

Eğer mekanda ne bir ses sistemi varsa, ne de mikrofonlar varsa, o zaman ses ayarlarından siz sorumlusunuz. Biraz mikrofon ve belki bir ses mikseri getirseniz daha iyi olur (aşağıdaki örneğe bakınız). Fotoğraf makinesinin dahili mikrofonu, ses kaynağı çok yakın olsa bile en iyi sesi sağlamaz. Fotoğraf makinenize harici bir 3.5mm konnektör mikrofonu taksanız bile - sonuç çok daha iyi olacaktır. Mümkün olduğunda sesi XLR ile bağlayın, bu en iyi sonucu verir.

Senkronize ses / video önemlidir

İdeal olarak, AV senkronizasyonunun canlı videoda düzeltilmesi zor olduğundan, bir ses kaynağı ilgili bir video kaynağı ile bir araya getirilmelidir. Bununla birlikte, bazen zorlaşır: çünkü kamera uygun sese sahip olmadığı için veya boşluk sınırlamaları nedeniyle. Bu durumda, ses ekleyici bir geçici çözüm olabilir. Bir ses yerleştirici, bir taraftan HDMI video ve 3,5 mm ses alır ve senkronize ses ve video içeren birleştirilmiş bir HDMI sinyali üretir.

Her türlü video, canlı veya VOD için iyi ses, videodan daha önemlidir. Seyirciler, zayıf ses kalitesinden ziyade düşük video kalitesini affetmektedir. Ses kalitesini ve seviyelerini ayarlamaya ve test etmeye özellikle dikkat edin.


4) Akış ayarlarınızı yapılandırın

Görev kontrol merkezinizin son yerini belirleyin ve tüm kaynakları toplayarak kodlayıcıya bağlayın.

Mizanpajlarınızı hazırlarken ve aktarma hedefinizde iyi bir çalışma grubu yatıyor. Düzenler derken, akış sırasında arasında geçiş yapmak için farklı video + ses düzenlemeleri oluşturmayı kastediyoruz. Grafik, logo, arka planlar ekleyin ve akış sırasında görünmesini istediğiniz başlıkları hazırlayın. Bu, başlık yazılımı, akış yazılımı veya donanımıkullanılarak yapılır.

Akış sayfasını oluşturun ve tüm ayrıntıları doldurun: başlık, etiketler, vb. Bu herkese açık bir etkinlikse, akış sayfanızı önceden düzenlemek, bağlantıyı başkalarıyla paylaşmak için pratiktir. Canlı akışınızı nasıl yapılandıracağınıza dair daha ayrıntılı bir açıklama burada bulabilirsiniz .


5) Test-Test-Test

Her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için önce özel bir varış noktasına aktarın. Ses, video, değiştirme ve grafiklerinizi test edin ve ayarlayın. Test akışınızı durdurmayı ve test tamamlandıktan sonra doğru yere akış yapmayı unutmayın.

Bir saat önce etkinlik yerine gelmeyi ve her şeyin yolunda gitmesini beklememelisiniz. 100'den fazla Live @ Epiphan gösterisi bölümü yaptık ve zaman zaman yanlış gidebilen (ve yapanlar) hala çok şey var!

Profesyonel ipucu: Canlı akış başlamadan önce yayınlanmaya çalışacak şekilde ayarlamayı düşünün; bu bir görüntü veya geri sayım videosu olabilir. Bu, etkinliğinizin planlanan saatinde hazır olmadıklarında bir arabellek sağlayacaktır. Ayrıca, izleyicilerin uyum sağlaması için fazladan biraz zaman tanıyabilir, çok uzun süre bekletmelerine izin vermeyin, izleyicilerinizi kancaya bırakırsanız katılım dalabilir. Ön rulo daha sonra, izleyiciler akış sona erdikten sonra izlemeye geri döndüklerinde videonuzdan kesilebilir.

6) Sen yaşıyorsun!

“Akışı Başlat” ı tıkladıktan sonra, işiniz akışı izlemektir. Gerekirse çekim veya düzen arasında geçiş yapın. Sadece görüntüyü kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda kodlayıcıdaki kulaklıklardan da monitör sesi alırsınız.Kodlayıcınızdaki sinyal ile son varış yerindeki canlı akış arasındaki hafif bir gecikme kabul edilebilir (10 saniye ila 1 dakika arası). Herkese açık yayın akışınızda sohbet bölümü varsa, etkileşimi artırmak için yorumları izleyin ve yanıtlayın. Olay bittikten sonra akışı durdurduğunuzdan emin olun. Tüm ekipmanını yık.

Canlı akış etkinlikleri için gerekli ekipman

Şartları

1) Kamera (lar): PTZ kameralar, kameralar, DSLR ve aynasız kameralar dahil, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli kameralar vardır. Canlı bir akış kamerasının nasıl seçileceğiyle ilgili makalenin tamamına göz atın.

2) Kamera (lar) için Tripod (lar)

3) Mikrofonlar: Birleştirilmiş sesi DJ kabininden veya ana karttan yakalayabiliyorsanız, bir mikrofon gerekli olmayabilir. Kablosuz mikrofonlar serbestçe dolaşmak için esnektir, ancak bir alıcı istasyona ihtiyaçları vardır. Alıcı istasyonunu doğrudan kodlayıcıya veya ses karıştırıcınıza bağlayabilirsiniz.

  • Yaka mikrofonu - özel bir alıcıya sahip küçük kablosuz mikrofon, hoparlöre takılır.
  • Av tüfeği mic - her yönden ses almak için iyi.
  • Elde taşınır mikrofon - görüşmeler için harika. Genellikle büyük bir alıcıya iletir.

Farklı insanlar farklı konuşma seslerine sahip olduklarından, kendi mikrofonlarınızla bir ses mikseri kullanmak da iyi bir fikirdir (ancak bu bir gereklilik değildir).

4) Akış hedefi: Akışınız izleyiciler için nerede çevrimiçi (veya bir ağda) mevcut olacak? YouTube, Facebook Live, Kaltura, Wowza, vb. Gibi akış platformlarından bahsediyoruz. Akış sayfası özel veya genel, ücretli veya ücretsiz olabilir, yalnızca akışlı olabilir veya isteğe bağlı olarak dönüştürülebilir. Canlı akış çözümleri hakkında bu makaleyiokuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Profesyonel ipucu : Çok sayıda insanın canlı akışınıza katılmasını istiyorsanız, vaktinden önce tanıtmayı unutmayın. Harika bir etkinlik yayınlarsanız ve bunu görecek kimse yoksa, çok yazık olur. İyi de olabilir.

5) Bir video kodlayıcı: Bir kodlayıcı son ses ve video akışınızı alır ve internetin canlı video olarak anlayacağı ve görüntüleyeceği bir dile dönüştürür. Akış yazılımı yükleyerek bilgisayarınızı kullanarak akış yapabilirsiniz. Bu yöntem, yazılım kodlaması olarak bilinir. Bilgisayarınızı kullanmanın sınırlaması, her kameradan gelen video sinyalini “kapmak” için yakalama kartlarını kullanmanız gerekmesidir. Diğer bir sınırlama, akışın çok fazla işlem gücü gerektirdiği ve bilgisayarınızı önemli ölçüde yavaşlatabileceği veya hatta çökmesine neden olabileceğidir.

Bir donanım kodlayıcı kullanmak daha güvenilir bir çözüm olabilir. Örneğin, Pearl-2 gibi bir donanım kodlayıcısı aslında hepsi bir arada bir anahtarlama, akış ve kayıt stüdyosudur. Düzenlerinizi Pearl UI'da oluşturabilir ve Web Arayüzünü veya bir tableti kullanarak aralarında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca Pearl kullanırken video sinyallerini yakalamak için yakalama kartları kullanmanıza gerek yoktur.

Detaylarda şeytan

Her zaman en kötüsüne hazırlıklı olmak önemlidir. Bu “önemsiz” ürünleri sizin için temin etme yerine güvenmeyin.Hazırlıklı gel.